A világ népessége évről évre növekszik és ennek kísérőjelenségeként az általa termelt hulladék mennyisége is drasztikusan gyarapodik. A termékek előállításához rengeteg energiára van szükség és az alapanyagok felhasználása is jelentősen fogyasztja a bolygó természeti erőforrásait. Az újrahasznosítás ezt hivatott mérsékelni. Ehhez pedig szükséges a szelektív hulladékgyűjtés. Gyűjteni, de nem mindegy hogyan. Megnéztük, hogyan működik ez a IX. kerületben.

Feladatuk: megkönnyíteni a lakossági szelektív hulladékgyűjtést napszaktól függetlenül, a hulladékot akár nagyobb mennyiségben befogadni, az elszállításig tárolni. Ezzel is próbáljuk védeni Földünk tisztaságát, megóvni a természeti környezetünket és csökkenteni az évről évre keletkező hulladék mennyiségét.
A hulladékgyűjtőket nyersanyagonként különböző színekkel jelölik, ezzel is segítve a helyes használatukat. A konténerekben az alábbiakat lehet gyűjteni szelektíven:
Papír (kék színű gyűjtő)
- kartonpapír, csomagolópapír
- újság, szórólap, könyv, füzet
- tojástartó
- kivétel: szennyezett papírtörlő, használt papírzsebkendő
Műanyag (sárga színű gyűjtő)
- műanyag PET-palackok
- tejtermékek, kozmetikumok, tisztítószerek poharai, tégelyei, tubusai
- hungarocell
- fólia, habosított fólia
- kivétel: olajjal, vegyszerekkel szennyezett flakonok, használt intim higiéniai hulladékok
Fém (szürke színű gyűjtő)
- konzervdoboz
- fém italos doboz
- kivétel: elektronikai eszközök, veszélyes hulladékok
Fehér üveg (fehér színű gyűjtő)
- csak átlátszó üveghulladék
Színes üveg (zöld színű gyűjtő)
- Bármilyen színes üveghulladék, akár összetörve is
A szelektív hulladékgyűjtő szigetek helyes használata
Az első és legfontosabb szabály, hogy nem elég szétválogatva a gyűjtőbe tenni a hulladékot, távolítsuk el róla a szennyeződést. Ha ez nem lehetséges, akkor már nem kerülhet bele a tárolóba, ugyanis alkalmatlanná válik az újrahasznosításra. Lehetőség szerint tömörítsük össze minél kisebbre, hogy ne foglaljon el sok helyet. Ha ez nem lehetséges és a mérete miatt nem fér be a bedobó nyíláson, ne tegyük a konténerek mellé még akkor sem, ha amúgy megfelel a feltételeknek.
Ételmaradékot és textíliát egyik gyűjtőbe sem szabad elhelyezni! A háztartási biohulladék gyűjtésének megvannak a szigorú szabályai, s ezért a hulladékgyűjtő szigetek nem is rendelkeznek ezek befogadására képes tárolókkal. Textilgyűjtő konténerek pedig általában hipermarketek parkolóiban vannak elhelyezve, de gyárak és műhelyek is szívesen átveszik „géprongynak” a már semmire sem használható textíliákat. A jó állapotú ruhákat és ágyneműket pedig el lehet vinni a Magyar Vöröskereszt legközelebb eső kirendeltségéhez jótékonysági célból.
Csökkenő tendenciák
A fővárosban egykor mindennapos látványt nyújtó szelektív hulladékgyűjtő szigetek száma az elmúlt években drasztikusan csökkent, számos kerületből pedig teljesen eltűntek. Ennek a legfőbb oka az, hogy a legtöbb budapesti háztartás számára már elérhetők a társasházakhoz kihelyezett, színes szelektív hulladéktárolók.
Ferencvárosban 2016-ra fejeződött be a házaknál elhelyezett szelektív hulladékgyűjtési rendszer kiépítése. Ennek következtében 2017-es kerületi nyilvántartás szerint Belső-Ferencváros területén már nem működött gyűjtősziget, Középső-Ferencvárosban öt, míg a József Attila Városrészi Önkormányzat körzetében összesen 24 gyűjtősziget üzemelt. A működő hulladékszigetek száma április 30-tól tovább csökken, ugyanis a kerületi önkormányzat megszűntet hat gyűjtőhelyet.
Az itt élők egy része – például az üveghulladék esetében – csak korlátozottan használja ezeket, míg mások az új üvegvisszaváltó rendszer kényelmét előnyben részesítve egyáltalán nem veszik már igénybe. Ennek következtében a gyűjtőszigetek eredetileg kalkulált kihasználtsága folyamatosan csökken. Ugyanakkor a kertes városrészekből, a vállalkozásoktól és a lakásfelújításokból eredő hulladéklerakás problémája fokozódni látszik, egyes helyeken a közterületi hulladékgyűjtők környéke illegális szeméttel és kellemetlen szaggal telítődik. További gondot jelent, hogy az üzemeltető képtelen rendszeresen tisztán tartani ezeket a területeket, ami nemcsak egészségkárosító, hanem a városkép szempontjából is igen lehangolóak a gyakran felhalmozódó szemétkupacok. A FESZOFE (Ferencvárosi Szociális Foglalkoztató és Ellátó Közhasznú Társaság) dolgozói időszakonként rendbe teszik a szigetek környezetét, ám ez csak ideig-óráig fejti ki jótékony hatását, miközben az ezek fenntartásához szükséges források máshol is hasznosíthatók lennének.
Sokáig gondot jelentett az is, hogy ezeket a gyűjtőket a hajléktalanok felborogatták és guberáltak benne. Ezt a kerület üzemeltetése úgy oldotta meg, hogy korlátot szereltetett a szigetek köré, megakadályozva ezzel az oldalirányú dönthetőségüket.
Szükséges? Érvek, ellenérvek
A helyi lakosok véleménye megoszlik a hulladékgyűjtő szigetek megtartásáról, illetve felszámolásáról. A többség az utóbbi mellett teszi le a voksát és üdvözölnek minden megszüntetésre ítélt szigetet. Akik szükségét érzik a megtartásuknak, azok azzal indokolják, hogy a házakhoz kihelyezett gyűjtők nem képesek befogadni akkora mennyiségű hulladékot, amennyit a háztartások termelnek. Vélhetően rengeteg szelektíven gyűjtendő szemét a kommunális tárolókban végezné, illetve ezek csak a papír és a műanyag befogadására lettek rendszeresítve.

Akik pedig a megszüntetésük mellett szavaznak, főként a nyugalmuk érdekében teszik. A hulladékgyűjtők használata nincs időhöz kötve, de az esti, vagy kora reggeli órákban kimondottan zavaró, ha üvegcsörömpölésre ébred a lakó, főleg egy forró nyári nap után, amikor légkondicionáló híján a nyitott ablak mellett próbál aludni. A szomszédos kerületekben már szinte mindenhol megszüntették ezeket a szigeteket, így az ott élők is ide hordják a saját szelektíven gyűjtött hulladékaikat. Az elszállítással is vannak problémák, ugyanis a kukásautó majdnem minden nap ürít egy-egy tárolót, ami zajjal jár. Van, ahol ez rendszeresen hétvégén, a kora reggeli órákban történik. A gyűjtő szigetek teljes megszüntetése mellett indokként szerepel a REpont automaták megjelenése is, ami átalakította a szelektív hulladékgyűjtők használatával kapcsolatos szokásokat.
A hat gyűjtőpont megszűnése egy folyamat részének is tekinthető, azonban ahhoz, hogy ezek az egyre korszerűtlenebbé váló gyűjtőhelyek eltűnjenek a közterekről, minden bizonnyal további civil kezdeményezések szükségesek – a helyiek eddig online szavazással próbáltak nyomást gyakorolni az ügyben a kerület vezetésére. Az április vége után is megmaradó szelektív hulladékgyűjtők megszüntetéséhez további összefogásra lehet szükség.
Zakar György