Mint ahogy korábban beszámoltunk róla, Vitézy Dávid, a fővárosi Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője és Karácsony Gergely főpolgármester közösen nyújtottak be előterjesztést a Fővárosi Közgyűlésnek a budai fonódó villamos déli folytatásáról, illetve az Újbuda-Újpest tengely megépítésének megkezdésérő. A javaslatot a közgyűlés március 26-án tárgyalta meg és döntő többséggel, ellenszavazat nélkül fogadta el.
Budai fonódó a Kopaszi-gátig
Vitézy kifejtette: újra kezdeményezni fogják a kormánynál, hogy a fiókban lévő, de még a Budapest Fejlesztési Központ által elkészített tervek és a már kiadott építési engedélyek alapján épüljön meg a budai fonódó villamos Kopaszi-gátig tartó szakasza és ennek előkészítéséhez minden szükséges hozzájárulást biztosítson a főváros. A főváros honlapján elérhető javaslati dokumentumból kiderül, hogy az elmúlt három évben nem indult el az építkezés annak ellenére sem, hogy erről 2020-ban kormányhatározat született, a fejlesztésre az Európai Unió által biztosított forrás pénzügyi elszámolásának belső határideje közeleg: 2029. június 30., míg az EU felé 2029. december 31. Walter Katalin, a BKK vezérigazgatója szerint ez egy tisztán állami beruházás, amiről eddig „semmit nem hallottak” a BKK-nál. Csupán annyit, hogy ígéret van a közbeszerzés kiírására, illetve ha a Fővárosi Közgyűlés rábólint, akkor a főváros elkezdi azokat a fejlesztéseket, amelyeket neki kell elvégeznie a projekt megvalósulásához. Az Építési és Közlekedési Minisztérium honlapján elérhető adatok szerint már 2023. októberében be kellett volna fejeződnie a projektnek. Az előkészítésre kis híján 283 milliárd forintot szántak a tervek szerint, míg a projekt teljes állami finanszírozása – a 2020-ban elfogadott kormányhatározat szerint – 405 milliárd forintba került volna.

Újra villamos közlekedhet a Bajcsyn
A budai fonódó villamos második ütemének megépítése mellett napirenden volt a közgyűlésen a pesti fonódó villamoshálózat egyik legfontosabb eleme, az Újbuda-Újpest tengely, vagyis a Bajcsy-Zsilinszky úti villamospálya visszaépítése is.

A Nyugati tér felújítását is tartalmazó, Budapest számára igen fontos közlekedésfejlesztési beruházással kapcsolatban a BKK már 2014-ben elkészítette a koncepcióterveket, az előkészítés viszont csak tavaly indult meg és most zárult le. A főváros 2025-ös költségvetésében 250 millió forint áll rendelkezésre a tervezés folytatására, az előterjesztés pedig a következő évekre további 2,2 milliárd forintnyi büdzsé előkészítését javasolja a főpolgármesternek a teljes tervezésre és a BKK részéről egy 2,2 milliárd forint értékű tervezési szerződés megkötésére.

Székács Ákos