Rábólintottak a budapestiek a BKK-nak a Nagykörút újjászületését szolgáló tervére. A projekt legfőbb célja, hogy a Nyugati pályaudvar és a Boráros tér között élvezhetőbb, zöldebb és biztonságosabb útvonal jöjjön létre.
Újjászülethet a Nagykörút a Nyugati pályaudvar és a Boráros tér között: a projekt legfőbb célja, hogy élvezhetőbb, zöldebb és biztonságosabb útvonal jöjjön létre, amely az itt élők és az idelátogatók igényeit és elvárásait helyezi előtérbe, nem pedig a városrészen „csak” áthaladó autóforgalom kiszolgálását.


Fotók: BKK
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) tavaly ősszel indított társadalmi egyeztetést a Nagykörút megújításáról. Zajlottak utcafórumok, volt kérdőíves felmérés, az utóbbit egy hónap alatt 9697-en töltötték ki. Ez utóbbi szerint a válaszadók 92 százaléka (a helyi lakos válaszadók 88 százaléka) egyetértett azzal, hogy a Nagykörútra ráfér a korszerűsítés, amely olyan lépéseket jelenthet, mint a zöldfelületek bővítése és az üzletek árufeltöltésének rendezett megoldása.
A kitöltők 93 százaléka szerint fontos, hogy továbbra is a villamosközlekedés legyen az elsődleges a Nagykörúton (ezzel a saját autóval közlekedő válaszadók 82 százaléka is egyetértett).

A kezdeményezés célja, hogy a Nyugati pályaudvar és a Boráros tér között élhetőbb környezetet teremtsenek; őrizzék meg a már létező fákat, illetve bővítsék a zöld területet, alakítsanak ki biztonságos, védett kerékpársávokat, a járdákat pedig tegyék akadálymentessé. A kérdésekre válaszadók 64 százaléka szerint akkor lesz vonzóbb a Nagykörút, ha ott biztonságosan lehet majd sétálni, bevásárolni, szórakozni.


Erzsébet körút, 2006, 2010. Fotók: Konrád Sándor
A kérdőív eredményeit és az idén februárban a VI., a VII., a VIII. és a IX. kerülettel közösen szervezett „Agórákon” elhangzott észrevételeket, illetve igényeket a BKK szakemberei egyesével értékelik, a javaslatok beépülnek a tervezési folyamatba, egyúttal a projekt keretein túlmutató javaslatokat továbbítják az érintett fővárosi cégeknek és kerületi önkormányzatoknak.
A Nyugati pályaudvar és a Boráros tér közötti élvezhetőbb, zöldebb és biztonságosabb útvonalfejlesztések tervezési és a kerékpáros infrastruktúrát érintő kivitelezési munkái az uniós Bringasztráda-program keretében valósulhatnak meg. Ehhez a BKK 2024 tavaszán nyújtotta be pályázatát, és idén januárban nyerte el az uniós támogatást. A tervezésre vonatkozó közbeszerzési eljárás várhatóan 2025 második negyedévében indulhat. A kiviteli tervek előreláthatólag 2027 első félévében állhatnak rendelkezésre. Ezt követően kezdődhet a kivitelezés előkészítése és megvalósítása a fővárosi és a kerületi önkormányzatokkal együttműködve.
Fazekas Júlia