Újabb fonódó villamosvonalak Budapesten?

ÁRTÉR
Olvasási idő: 5 perc

A 2016-ban átadott budai fonódó villamos után jöhetnek az újabb villamoshálózat-fejlesztési beruházások Budapesten? A budai fonódó déli meghosszabbításáról, valamint egy Újbuda-Újpest tengely létrehozataláról nyújtott be előterjesztést a Fővárosi Közgyűlés jövő heti ülésére Vitézy Dávid a főpolgármesterrel közösen – jelentette be a Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője a közösségi oldalán. A tervek szerint a budai fonódó déli meghosszabbítása a Műegyetem rakparton át a Kopaszi-gátig tartana, a pesti fonódó létrejöttének pedig a középső, Deák tér és Lehel tér közötti szakasz megépítése (visszaépítése) a feltétele. A frakcióvezető azt javasolja: ne várjanak a kormányra és az uniós forrásokra, a fővárosnak megvan az előfinanszírozáshoz a fedezet az idei költségvetésben.

A Deák Ferenc tér és a Lehel tér között a Bajcsy-Zsilinszky úti villamospálya visszaépítésével létrejöhetne a teljesen összefüggő észak-déli villamostengely a 14-es és a 47/49-es járatok összekötésével. A közlekedési bizottság vezetője szerint a városvezetésnek ideje lépni ebben az ügyben.

A budai fonódó villamos második üteme. Forrás: BFK

A budai fonódó déli folytatása nem újkeletű terv

A budai fonódó villamos 2. ütemének helyszínei. Forrás: BFK

A Nemzeti Közlekedési Központ még 2021-ben elkészítette a terveket a budai fonódó villamos újabb ütemével kapcsolatban, amely a Műegyetem rakpart érintésével kiszolgálná a BME és az ELTE campusainak sok ezer hallgatóját és oktatóját, a Kopaszi-gát és a BudaPart lakóit és irodistáit, és kapcsolódna a Déli Körvasút épülő Nádorkert vasútállomásához.

A fejlesztés 2023-ban napvilágra került tervezett részleteiből kiderül, hogy a közel 3 km új villamosvonalnak a fele lesz füvesítve, valamint a jelenleginél kevesebb parkoló és több fa lesz a környéken, illetve 7 pár új, akadálymentes megálló is épül, a projekt pedig kiegészül kerékpárutakkal is.

A Szent Gellért tér látványterve az új villamossal. Forrás: Magyar Építők

A benyújtott javaslat a Budapest Fejlesztési Központban (BFK) elkészített terveket veszi alapul, amelyek évek óta készen vannak és a fiókban lapulnak. Vitézy szerint az ügyben három éve nem történt semmi, miközben kicsúszik a főváros az Európai Uniótól kapott forrás felhasználásának határidejéből.

Újbuda-Újpest tengely – indulhat a pesti fonódó villamos

A pesti fonódó villamossal egy Újbuda-Újpest tömegközlekedési tengely jöhetne létre, amely egy komplex és nélkülözhetetlen közlekedési és várostervezési fejlesztés Budapest számára, hiszen a sűrűn lakott észak-pesti kerületeket kötné össze a szintén népes Dél-Budával. Emellett tartalmazza a Nyugati pályaudvar környezetének rekultivációját és az ott található, városképileg aggályos, közlekedésszervezés szempontjából pedig korszerűtlen felüljáró lebontását.

Dél-budai villamosok a Deák Ferenc téren. Ezek a villamosok akár Észak-Pestre is járnak a jövőben. Forrás: Telex/MTVA

A tervek szerint a Deák Ferenc tér és a Lehel tér között 2,2 km villamospálya épül vissza, továbbá a Nyugati téren a felüljáró lebontása mellett az aluljáró felújítása, a közterületek megújítása, a zöld területek arányának növelése is a projekt része, emellett a Bajcsy-Zsilinszky úton a kerékpáros infrastruktúra fejlesztése, amennyiben a közművek elhelyezkedése megengedi. A beruházáshoz 20 villamosperon és 4 villamosvégállomás megépítése kapcsolódik. A kiviteli terveknek 2027-ig kell elkészülniük. Bodor Ádám, a BKK mobilitásfejlesztési igazgatója szerint „szakmai és történelmi hiba”, hogy nincs felszíni tömegközlekedés a Váci úton és a Bajcsy-Zsilinszky úton és bár a 3-as metró sok tömegközlekedőt kiszolgál, a járattól egy kilométerre élők már kevésbé választják a metrót, a fonódó villamos által érintett újbudai és lőportárdűlői területeken pedig jelenleg több ezer lakás épül.

Így nézne ki a Nyugati pályaudvar környezete – a felüljáró nélkül. Forrás: enbudapestem.hu

Társadalmi egyeztetés is történt

Tavaly áprilisban a BKK társadalmi egyeztetést indított a pesti fonódó villamosfejlesztéssel kapcsolatban, melynek eredményéből kiderült, hogy a megkérdezettek többsége jár Újpestről Dél-Budára, illetve Angyalföldről az V. kerületbe, továbbá a XI. kerületben belső közlekedésre sokan használják a jelenleg még csak a Fehérvári úton közlekedő villamosokat. Többségük azt várja a fejlesztéstől, hogy a torlódások csökkenjenek, illetve a gyalogosok és kerékpárosok számára megteremtődjön a biztonságos közlekedés lehetősége. A megkérdezettek 57%-a használja legalább hetente a villamost. Szerintük a villamospálya kiépítésével megszűnne az átszállási kényszer – a megkérdezettek 67%-a gondolja ezt így.

Leave a Comment

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

tizenhat + 12 =