Ha a Klauzál tér mesélni tudna…

ÁRTÉR
Olvasási idő: 6 perc

Az Erzsébetvárosban található épületek változatos stílusban épültek, számos díszítőelem, szobor ékesíti őket, amelyek Budapest építészeti örökségének fontos részét képezik. Mindezek az elemek a város történelmi arculatát tükrözik, és segítenek megérteni annak kulturális gazdagságát. A városrész hangulatában meghatározó Dob utca Belső-Erzsébetváros egy pontján kiszélesedik és egy négyszögletű térbe torkollik: ez a Klauzál tér, amely egyszerre hordozza a zsidónegyed múltjának a lenyomatát, miközben igyekszik lépést tartani a korral. Vásárcsarnok és legendás étkezde, történelmi traumák és bulinegyed: ambivalens érzésekkel jártuk körbe a teret.

A tér, amely folyamatosan változott

A Klauzál tér története egyidős a modern Budapesttel. Az 1838-as nagy árvíz után kezdett kialakulni, kezdetben Stephans Platz néven. Innen ered a későbbi István tér elnevezés, az 1872-ben megnyílt István téri Színház igyekezett öregbíteni a környék hírnevét, de erre nem adatott számára sok idő: bő egy év után tűzvész pusztította el. A helyére épült 1897-ben a Klauzál téri vásárcsarnok. 1907-ben a teret Klauzál Gáborról, a reformkor egyik meghatározó politikusáról nevezték el, ekkor már az erzsébetvárosi élet központja a tér. A 20. század azonban nemcsak fejlődést hozott: a második világháború alatt a tér a pesti gettónak is a központja – és rengeteg tragédiának volt kénytelen helyszínéül szolgálni. Később az 1956-os forradalom is mély nyomokat hagyott rajta – a harcok után ideiglenes sírokat alakítottak ki a téren, és itt nyugodott egy ideig a forradalom mártírja, Gérecz Attila is, akinek emlékét tábla is őrzi a téren.

A Klauzál tér 2025 márciusában. Fotók: Konrád Sándor

A Klauzál téri piac

A Klauzál téri vásárcsarnok Budapest egyik patinás, monarchiabeli vásárcsarnoka. Ez volt az egyetlen budapesti csarnok, ahol kóser termékeket is árusítottak. A piac nemcsak a hétköznapi bevásárlások színtere volt, hanem egy közösségi találkozóhely is, ahol az emberek híreket cseréltek, vitáztak és ahol számos barátság is köttetett. Az évtizedek alatt többször felújították, legutóbb 2015-ben, amikor a vásárcsarnok több mint hétezer négyzetméteres belső tere nemcsak szerkezetében, hanem hangulatában is megújult. A tágas, világos térben kialakított őstermelői pultok miatt a piac átláthatóbb lett, megszűnt az a zsúfoltság, amely sok régi piacra jellemző. A hét minden napján nyitva tartó épület hatalmas légtérrel rendelkezik, amelyet a modern világítás és elrendezés még inkább kiemel. A piac funkciói is kibővültek: a hagyományos árusítás mellett itt rendezik meg a népszerű Antik Placc vásárt, amely vasárnaponként régiségekkel és egyedi designtermékekkel várja a látogatókat. A csarnok így nem csupán bevásárlóhely, hanem kulturális és közösségi tér is lett, amelyet egyaránt látogatnak helyiek, turisták, a fővárosban élő külföldiek – a hentesüzlet pedig olyan minőséget és választékot kínál, amelyért a város másik végéből is ide utaznak a vásárlók.

Forrás: a Klauzál Piac Facebook-oldala

Kádár étkezde: egy legendás hely története

A tér ikonikus gasztronómiai helyszíne volt a Kádár étkezde, amely hagyományos magyar-zsidó ételeket kínált, mint a sólet vagy a resztelt máj. Egyszerű, piros-fehér kockás abroszos arculata ellenére kultikus helynek számított, ahol filmesek, irodalmárok, egyéb művészek és közéleti szereplők fordultak meg rendszeresen. Az étkezde különlegességét nemcsak a házias ízek és a nosztalgikus atmoszféra adta, hanem az is, hogy falait az ott járt hírességek – úgy, mint Marcello Mastroianni, Sylvester Stallone, Ruggiero Ricci, Andy Vajna, Papp László vagy Tolnay Klári – dedikált fotói díszítették.

A Kádár étkezde 2014 októberében. Fotók: Konrád Sándor

Az étkezde 2020-ban bezárt, az egykori tulajdonosa nemrég elhunyt, ám a kultikus hely nem tűnik el végleg a város gasztronómiai térképéről: Gerendai Károly megvásárolta, és a tervei szerint a tradíciókat megőrizve, de modernebb koncepcióval újranyitja. A megújuló Kádár kifőzde célja az lesz, hogy a régi hangulatot és a hagyományos ételeket ötvözze egy korszerűbb vendéglátói élménnyel.

Most már tényleg miénk itt a tér

Az LGT: Miénk itt a tér című slágere is erről a térről szól – és a közelmúlt ehhez az érzéshez egy komolyabb ráncfelvarrással járult hozzá. 2024 októberére az erzsébetvárosi önkormányzat a modernebb, élhetőbb közösségi tér létrejötte érdekében jelentős átalakításokat végeztetett itt: az átalakítás eredményeként 19 ezer új növényt ültettek el, összesen 4763 négyzetméternyi zöldfelületet hozva létre. A kutyafuttató, a játszótér és a sportpályák is megújultak, valamint ivókutakat, modern utcabútorokat, kerékpártárolókat és hulladékgyűjtőket helyeztek el. Az egész tér akadálymentessé vált, hogy mindenki számára könnyen elérhető és élvezhető legyen.

A megújult Klauzál tér. Forrás: Wikipédia / erzsebetvaros.hu

Alternatív kocsmák és kulturális élet

A Klauzál tér környéke egy pezsgő, kulturálisan sokszínű negyed, tele izgalmas helyekkel. Itt, a Kis Diófa utca sarkán található például a Kisüzem, amely a helyi művész és alternatív közeg egyik kedvenc törzshelye. A szomszédos Akácfa utcában a Mazel Tov modern közel-keleti étterme működik egy hangulatos, növényekkel teli belső udvarban.  

A Klauzál tér 7. szám alatti műemlék épület homlokzata. Fotó: Wikipédia

A Klauzál tér hatalmas lehetőségeket rejt magában, hogy egy valódi közösségi térré váljon. Bár az utóbbi években több fejlesztés is történt, még mindig van hová fejlődni. A környező épületek „felújítás előtti” állapota és a nagy mennyiségű graffiti is befolyásolja a tér hangulatát. A rendezetlen, rongáló jellegű falfirkák és a lepusztult homlokzatok összességében még mindig elhanyagolt hatást keltenek. Egy átfogó homlokzatfelújítási program segítene abban, hogy a környező épületek ismét régi fényükben tündököljenek és hogy a tér ne csupán egy áthaladó pont, hanem egy valódi közösségi találkozóhely legyen.

Leave a Comment

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

20 + 14 =