Király fürdő: török régmúlt, romos jelen, bizonytalan jövő

ÁRTÉR
Olvasási idő: 4 perc

A budapesti Király Gyógyfürdő az egyik legjelentősebb történelmi fürdő a fővárosban, amely 460 éves múltjával a török idők egyik legértékesebb építészeti és kulturális öröksége. A rossz állapotú műemlék épület évek óta zárva tart, a felújítása körül pedig egyelőre több a talány, mint a tény. A fürdő helyzete nem csupán építészeti vagy turisztikai szempontból releváns, hanem gazdasági és politikai kérdéssé is vált. Az idő eközben az épület ellen dolgozik: fennáll a veszélye, hogy további elvesztegetett évekkel az egyik legjelentősebb törökfürdő örökre elvész.

A Király fürdő története: egyedülálló örökség Budán

A Király Gyógyfürdőt 1565-ben kezdte építtetni Arszlán budai pasa, majd Szokoli Musztafa pasa fejezte be. A fürdő egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül egy termálforrás mellett épült, hanem a várfalon belül, így ostrom esetén is biztosított volt a fürdőzés a török tisztviselők számára. A vízellátást kezdetben cserépvezetékeken keresztül a mai Lukács Fürdő területéről biztosították.

A Király Gyógyfürdő a bezárás előtti években – a török középkor, a klasszicizmus és szocialista realizmus bájos eklektikája.
Fotók: kiralyfurdo.hu/galeria

A fürdő neve sokszor változott az évszázadok során. A török korban „Tachtali” (Deszkafürdő) néven ismerték, később Evliya Celebi török utazó már „Kakas kapu fürdőként” hivatkozott rá. Buda visszafoglalását követően többször cserélt gazdát, végül 1796-ban a König család vásárolta meg, innen ered a német Königsbad, azaz Király fürdő elnevezés.

Fotó: kiralyfurdo.hu/tortenet

A klasszicista épületrész 1827-ben épült hozzá Schmidt Mátyás tervei alapján. A második világháború során jelentős károkat szenvedett, 1959-re azonban sikerült helyreállítani az épületet. Azóta viszont csak kisebb karbantartások történtek, így az épület állapota fokozatosan romlott az elmúlt évtizedekben.

Bezárás és a felújítási tervek

A Fő utcai fürdőt 2020-ban a koronavírus-járvány miatt bezárták, és azóta sem nyitották meg újra. Még 2017-ben tervpályázatot írtak ki a fürdő felújítására, a konkrét munkálatok azonban nem kezdődtek el. 2018-ban a 3h Építésziroda nyerte meg az ötletpályázatot, amely modernizációt és a történelmi értékek megőrzését célzó terveket tartalmazott. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) először 6-7 milliárd forintra becsülte a felújítás költségeit, ezt 2024-re 4-4,5 milliárd forintra csökkentették egy kisebb volumenű projekttervvel. Az épület helyzete tulajdonjogilag meglehetősen bonyolult: az államé, de a főváros rendelkezik az ingyenes használati joggal, míg az üzemeltetés a BGYH kezében van. Finanszírozási problémák miatt a felújítás kezdete a mai napig bizonytalan.

Forrás: a 3h Építésziroda látványtervei

Lehetséges megoldások és politikai akadályok

A fürdő ügyének megoldása politikai és gazdasági tényezők függvénye. Budapest fürdőit komolyan érintette a járvány okozta turizmusvisszaesés, ami hatalmas bevételkiesést eredményezett a BGYH számára. Ezért a cég vezetősége átstrukturálta a beruházási terveket.

Fotók: Balázs József

Felmerült, hogy a török-magyar Gül Baba Türbéje Örökségvédő Alapítvány is beszállhat a finanszírozásba. Az alapítvány korábban sikeresen vezette a Gül Baba Türbéjének a felújítását, ezért lehetséges partnerként tekintenek rá a Király fürdő rekonstrukciójában is.

Fotó: kiralyfurdo.hu/tortenet

Egyes vélemények szerint a Király Fürdő sorsa azért is húzódik, mert Budapest fürdőhálózatának működése egyre inkább gazdasági-politikai játszmák része lett. Példa erre a Rác és Gellért fürdők helyzete, amelyek privatizációja és üzemeltetése körül sok vita alakult ki az elmúlt években. Az utóbbi időben egy újabb probléma is felmerült: a Duna áradása miatt több budapesti gyógyfürdő veszélybe került, beleértve a Király Gyógyfürdőt is. Az extrém vízszintemelkedés súlyosan érintette az épület szerkezetét, ami még sürgetőbbé teszi a felújítási munkálatok megkezdését.

Mi várható a jövőben?

A Király fürdő egyelőre zárva marad, és egyértelmű forráshiány hátráltatja a felújítási projektet. Az egyetlen esély a fürdő megmentésére egy komoly állami, fővárosi vagy külföldi befektetői összefogás lehet. Ha a helyzet változatlan marad, félő, hogy az egyik legrégebbi budapesti törökfürdő végleg az enyészeté lesz.

Leave a Comment

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

öt × 3 =