A Dandár feltámadása – A „borzalmak fürdőjéből” a remény fürdőjébe

ÁRTÉR
Olvasási idő: 5 perc

Budapest a fürdők városa, ahol a gyógyvíz illata összefonódik a történelemmel és a mindennapi élettel. Ebben a gazdag fürdőkultúrában rejtőzik egy különleges hely, a Dandár Gyógyfürdő. Sokáig a „borzalmak fürdőjeként" emlegették, de 2024 decemberében, mintha a hamvaiból támadt volna fel, újra megnyitotta kapuit, igaz, egyelőre csak a kültéri medencék és a szaunák várják a vendégeket. Ez a részleges újjászületés reményt ad a Dandár számára, hogy egy ígéretes új fejezet nyílhat meg előtte.

Fotó: dandarfurdo.hu

Utazzunk vissza az időben, egészen az 1900-as évek elejére. A helyszín Ferencváros, Budapest egyik legzsúfoltabb kerülete, ahol a gyárak és műhelyek mellett munkások tömegei élnek. Ebben a korban a lakásokban még nincs fürdőszoba, a higiénia pedig közügynek számít. Ilyen körülmények között ismerte fel a Székesfővárosi Közmunkák Tanácsa a szükségletet és indult el 1921-ben a Dandár Gyógyfürdő története azzal a céllal, hogy megépítse a város első tisztasági fürdőjét.

Fotó: dandarfurdo.hu/mult-es-jelen

Az építkezés 1928-ban kezdődött, és két évvel később, 1930-ban megnyílt az egyedi, expresszionista stílusú fürdő, Maróti Kálmán tervei alapján. Az épület különlegessége, hogy holland mintákat követ, így igazi változatosságot hozott a kerület építészetébe. Már induláskor tizenöt felnőtt- és ugyanennyi gyerekkádfürdő várta a tisztálkodni vágyókat. A gyerekeknek szánt öltözőkabinokat állatfigurákkal jelölték, hogy az óvodáskorúak is könnyen eligazodhassanak.

A Dandár szerencsésen túlélte a II. világháborút s gyorsan talpra állt. 1945-ben, az ostrom után már újra megnyithatta kapuit, és egészen 1971-ig szolgálta a lakosságot. Azonban a modern idők szele elérte a Dandárt is. A lakásokban egyre elterjedtebbek lettek a fürdőszobák, a Dandár tisztasági funkciója pedig háttérbe szorult. 1971-ben ideiglenesen bezárt, majd 1978-ban egy teljesen átépített, modern gyógyfürdőként született újjá.  Eleinte lajtoskocsikkal hordták ide a gyógyvizet a Széchenyi és Paskál fürdőkből, de 1987-től már a közeli Közraktár utcai termálkútból, 2005-től pedig saját fúrt kútból nyerte a gyógyvizet.

Fotó: dandarfurdo.hu

Azonban az idő múlásával a Dandár, mint sok más budapesti fürdő, lassú hanyatlásnak indult. 2023 decemberére a törzsvendégek riasztó képet festettek a helyzetről.  A "borzalmak fürdője" jelző ráragadt az intézményre, és sajnos volt benne igazság.

A nyilvánosság nyomása és a jogos kritikák meghozták az eredményt. A Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt. (BGYH) több mint 60 millió forintos felújításba kezdett, a tervek szerint 2024 húsvétjára már megújult formában várta volna vendégeit a Dandár. Azonban a felújítás csúszott, majd júniusban váratlanul bezárták a fürdőt. "Súlyos statikai problémákat" fedeztek fel az épületben, és augusztusra már biztossá vált, hogy 2024-ben nem nyit újra a gyógyfürdő.

Fotó: dandarfurdo.hu/medencek-es-szaunak

A munkálatokat két szakaszra osztották, és az első fázis, a kültéri medencék és szaunavilág felújítása meglepően gyorsan elkészült. 2024. december 13-án, pénteken, örömteli hírként érkezett a bejelentés: a Dandár Gyógyfürdő újra kinyitott! Igaz, egyelőre csak a kültéri részek vehetők birtokba, de ez is hatalmas előrelépés a korábbi borús kilátásokhoz képest. A beltéri felújítás még tart, a tervek szerint 2025 első negyedévében már az is megújulva várja a vendégeket. A statikai problémák miatt a felújítás költsége 100 millió forintra emelkedett, de a beruházás elengedhetetlen volt a fürdő jövőjének biztosításához.

A Dandár Budapest egyik legkedvezőbb árú gyógyfürdője marad, ahol a vendégek kőből készült sakktáblán játszhatnak, és a "Vetkőző lány" szobrával osztozhatnak a termálmedencén. A teljes felújítás után a Dandár visszatérhet a budapestiek kedvenc fürdői közé, megőrizve közösségi szerepét és egyedi hangulatát.

Felmerül a kérdés, hogy mikor térülhet meg a 100 millió forintos felújítás költsége? A Dandár továbbra is Budapest egyik legolcsóbb gyógyfürdője marad, a hétköznapi felnőtt belépőjegy ára jelenleg 2900 forint.  Ahhoz, hogy a felújítási költség megtérüljön, körülbelül 35 000 belépőjegyet kell értékesíteni a felújított részekre. Figyelembe véve a fürdő népszerűségét, a megfizethető árakat és a fokozatosan bővülő, megújuló szolgáltatásokat, a beruházás megtérülése idővel reálisnak tűnik.

A Dandár feltámadása egy hosszú folyamat része. A beltéri felújítás még tart, de a kültéri részek újra nyitása bizakodásra ad okot. A "borzalmak fürdője" lassan, de biztosan átalakul a remény fürdőjévé.  Remélhetőleg 2025-ben a teljes fürdő megújulva várja majd vendégeit, és újra a budapestiek egyik kedvenc gyógyfürdője lesz, megőrizve megfizethetőségét és közösségi jellegét.

Leave a Comment

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

tíz + 7 =